Sinuzit Tedavisi

  • 0

Sinuzit Tedavisi

Kategoriler : Tedaviler

Sinüzit Nedir

Yüzün iç kısmını ve burnun iç yapısını oluşturan kemiklerin hava boşluklarına sinüs denir. Burnun her iki yanında toplam 4 tane sinüs vardır. Sinüslerin hepsinde burun içine açılan delikler vardır. Sinüslerin solunan havayı akciğerlere gitmeden önce ısıtmak, sesin tınısını ayarlamak ve solunan havayı nemlendirmek gibi görevleri vardır. Sinüslerin hava geçişini sağlamak amacıyla burna açılan ağızları vardır.
Sinüzit nedir sorusunun cevabı şu şekilde verilebilir; Çeşitli nedenlerle bu ağızlarda tıkanıklık olduğunda hava geçişi sağlanmaz ve sinüslerde mikrop üremeye başlar. Bu mikroplar sinüslerin iltihaplanmasına sebep olur. Bu duruma sinüzit denir.
En çok görülen sinüzit belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

 Burun akıntısı. Sarı,yeşil renkli veya kanlı burun akıntısı.
 Yanaklarda ve göz çevresinde ağrı.
 Başta görülen basınç hissi.
 Öne eğilmelerde yüzde ağrı hissedilmesi.
 Ağızda kötü koku oluşması.
 Ender olarak hafif ateş, geniz akıntısından kaynaklanan mide bulantısı, iştahsızlık ve kuru öksürük gibi belirtiler görülebilir.
Akupunktur ve sinüzit tedavisi
Akupunkturla sinüzit tedavisinde yüz güldürücü sonuçlar almaktayız. Akupunkturun sinüzit hastalığındaki ve diğer birçok hastalıktaki tedavi edici etkilerinin temelini şöyle sıralayabiliriz:
 Akupunktur vücudun bağışıklık sistemini güçlendirerek direncini antırıyor. Bu işi lökositleri, antikorları ve gama globulinleri artırarak yapar. Enfeksiyonlarda da bu özelliği sebebiyle etkilidir. Böylece hasta herhangi bir enfeksiyona daha az yakalanıyor. Daha az enfeksiyon demek daha az rahatsızlık demektir. Sık sık grip, nezle, anjin, faranjit, kulak iltihabı olan çocuklarda bağışıklık sistemleri kuvvetlendirilip, bu hastalıklara yakalanma riski oldukça azaltılmaktadır.
 Vücudun kendi steroidini salgılanması sağlanıyor. Böylece yara içeriden tedavi ediliyor. Dışarıdan alınan steroid çocukların büyümesini engellediğinden , akupunktur tedavisi dışarıdan steroid alımını bıraktırarak çocukları bu tehlikeden kurtarmış oluyor.
 Alerji reaksiyonlarını oluşturan salgılar azalıyor.
 Ödem çözücü özelliğiyle sinüzite yol açan ostium tıkanmasını önlüyor.
 Alerjik reaksiyonda en önemli rolü üstlenen immünglobülin-E akupunktur tedavisi sonrası ciddi anlamda azalıyor, örneğin 900 üniteden 200 üniteye düşüyor.
 Vücudun genel dengesini düzeltiyor.
Özellikle sık sinüzit atağı geçiren, antibiyotiklerle tam iyileşme sağlanamayan, allerjik bünyeye sahip hastalarda akupunktur mevcut tedavi yöntemleri arasında en etkin olanıdır. Hastanın sinüziti tedavi olunca, burnu açılıp ağızdan nefes almaya başlayınca önceden varolan halsizlik, günboyu yorgunluk, konsantrasyon güçlüğü düzeliyor. Migren ataklarının sayısı ve şiddeti azalıyor veya tamamen ortadan kalkıyor.

Ayrıca Sinüzit Nazal İnsifülasyon (OZON) ile de tedavi edilebilmektedir.


Yorum yaz