Gut Tedavisi

  • 0

Gut Tedavisi

Kategoriler : Tedaviler

Gut Hastalığı Nedir?

Akut gut artriti olarak da bilinen gut, kanda ürik asidin birikip eklemlerde kristalleşmesi, ağrı ve şişliğe neden olmasıdır. Alkol, beslenme, genetik nedenler ve bazı rahatsızlıklar gut hastalığına yakalanma riskini arttırır.
Gut hastalığı genellikle fazla bir uyarı vermeden, ani gelişir. Çoğunlukla ilk olarak ayak başparmağı eklemini, ayak ve el bileklerini etkiler. Ürik asit kristalleri vücudun soğuk bölgelerine yerleşme ve buralarda toplanma eğilimindedir. Ayaklar ve ayak başparmakları da vücut ısısının en düşük olduğu yerler olduğundan, gut hastalığından genellikle en önce bu bölgeler etkilenir. Hastalıktan diğer eklemler de etkilenebilir. Hastalığın etkilediği eklemler şişer, katılaşır ve ağrı bazen o kadar şiddetlenir ki, üzerinize örttüğünüz yorganın ağırlığı bile canınızı yakabilir.
Gut belirtileri daha çok aniden ve geceleri ortaya çıkar. Hastalıktan etkilenen eklemler şişer, katılaşır, eklem hareketi kısıtlanır ve eklem çevresindeki deri kızarır -hatta morumsu bir renk alabilir. Bu belirtilere şiddetli olabilen ağrı eşlik eder.

Belirtilerin şiddetine göre gut hastalığının dört aşaması vardır:
• 1. aşama – asemptomatik hiperürisemi: Bu aşamada kanda ürik asit seviyesi artmaya başlar ama başka herhangi bir belirti ortada yoktur.
• 2. aşama – akut gut artriti: Fiziksel belirtilerin ortaya çıkmaya başladığı ve illk atağın görüldüğü aşamadır.
• 3. aşama – interkritik gut: Bu aşama ataklar arasındaki, belirtisiz dönemi tarif eder.
• 4. aşama – kronik gut: Ataklar bu dönemde sıklaşır ve hastalığın en ciddi aşamasıdır. Ürik asit kristalleri deri altında toplanmaya başlar.

Hacamat Gut Hastalığını Nasıl İyileştirir?
Gut hastalığının en önemli sebeplerinden biri olan dengesiz beslenme, vücutta fazlaca miktarda ürik asit birikmesine neden olmaktadır. Gut hastalığı ve hacamat uygulamasında ise, vücutta biriken bu zararlı maddelerin uzaklaştırılması esas alınarak iyileşme sağlanmaktadır. Belirli bir hastalık söz konusu olmasa dahi, sağlığını önemseyen herkes mutlaka düzenli olarak hacamat yaptırmanın önemini mutlaka bilmelidirler.


Yorum yaz